مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی از کامه یونانی Meso به معنای میان و Therapeia به معنی درمان پزشکی می آید و یکی از عمل پزشکی غیر جراحی است.

که طی آن داروهای هومیوپاتیک که معمولا توسط پزشکان طب جایگزین تجویز می گردد،وارد پوست می شود.

این روش که تا حدودی تهاجمی است با تزریق زیر یا داخل جلدی مخلوطی از عصاره های گیاهی،مواد هومیوپاتیک،داروها،ویتامین ها و مواد حیاتی در مقادیر میکروسکوپی انجام می شود.

مزوتراپی به هر شکلی قابل انحلم است و به زبان ساده می اتوان گفت این روش نوعی متد انتقال دارو است و بایستی با پرسازی بافت افتراق داده شود.

مزوتراپی کی روش درمانی جدید می باشد. در این روش دارو در قسمت های مختلف پوست تزریق می شود،مستقیما به داخل پوست تزریق می شود.

تزریق های متعدد توسط دستگاه مزوتراپی در فواصل منظم در پوست صورت می گیرد.

نمونه کاربرد های مزوتراپی در زیبایی

 • کشیدن پوست صورت(لیفتینگ) و درمان افتادگی پوست صورت
 • رفع پف چشم و افتادگی پلک 
 • رفع تیرگی دور چشم 
 • درمان چاقی موضعی بدن،اندام و صورت 
 • درمان ریزش مو و تقویت مو ها 
 • درمان استریا(ترک خوردن پوست بدنبال حاملگی)
 • رفع غبغب زیر چانه و گردن 

مزوتراپی و جوانسازی پوست صورت و گردن(مزولیفت)

کشیدن پوست صورت بدون جراحی:

زمانی که پوست چروک می شود،در اصل زیر پوست خالی و پوست دچار شکستگی می شود.

در این وضعیت استفاده از کرم ها و درمان های موضعی قادر به کم کردن عمق چروک نیستند و فقط می توانند از ایجاد چروک های جدید جلوگیری کنند.

برای رفع پروک های به وجود آمده نیاز به درمان های سریع و تهاجمی تری مانند اعمال جراحی است.در این مورد تزریق های مزوتراپی می توانند بسیار کمک کننده باشند.

جوانسازی پوست اولین مرحله برای رفع چین و چروک و آسیب های پوستی است.

برای درمان باید بتوان تا حدودی چین و چروک ها را پر کرد،برای همین از مزوتراپی در کنار سایر روش ها مانند میکرو درم ابریژن(لایه برداری مکانیکی ظریف) و بوتاکس استفاده می شود.

درمان های ترکیبی در رفع چین و چروک ها و آسیب های پوستی نتیجه مطلوب تری خواهند داشت. به طور مثال برای فردی که به دلیل آکنه،پوستی ناصاف و پر از فرورفتگی دارد،ابتدا از روش میکرودرم ابریژن استفاده می شود و بعد از لایه برداری با تزریق دارو  و در مزودرم(لایه میانی پوست) مزوتراپی انجام می شود.

مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول ها در پوست می شود و به این شکل سلول های جدید تولید شده،سلول های قدیمی به صورت لایه ای مرده با روش میکرودرم ابریژن برداشته می شوند.

برای درمان  چروک های پیشانی و کنار چشم ها(مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست)می توان از بوتاکس استفاده کرد تا ازپیشرفت چروک ها جلوگیری شود و بعد با مزوتراپی با به کشیدگی پوست  و رفع چین و چروک ها کمک کرد.

برخی از داروهای که به کمک تزریق در مزوتراپی وارد پوست می شوند عبارتند از:اتواع آمینواسیدها،ویتامین ها(به طور مقال ویتامینC برای روشن شدن پوست)،آنتی اکسیدان های ضدپیری و اسید هالورونیک.

میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

میکرونیدلینگ (Percutaneous Collagen Induction Therapy) که به درمان تحریک کلاژن سازی یا PCI نیز معروف است نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت  آسیب دیده و تغیر یافته می گرددو

هدف این درمان،بهبود ظاهر و عملکرد پوست می باشد.

طی فرآیند میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن های بسیار ریز،میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می گردد و در صورتی که این پروسه با مواد مزوتراپی صورت گیرد به آن مزونیدلینگ گفته می شود.

وارد کردن سوزن ها به داخل پوست،باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها،پلاکت های خونی و بهبود عملکرد فاکتور های رشد Beta و Alpha می گردد.این فرایند منجر به افزایش ضخامت اپیدرم می گردند.

در این روش نفود سوزن به داخل پوست می بایست به حدی باشد که خونریزی های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد.

(Pin Point Bleeding) در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می شود اما تخریب نمی شوند،بنابراین اپی تلیال در مدت زمان کوتاهی بازسازی شده و در نتیجه دوران تقاهت پس از درمان بسیار کوتاه خواهند بود.

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟

 • کاهش ریسک PIH
 • قابل استفاده برای تیپ های پوستی متفاوت (Fitzpatrick-I-V) 
 • بسته شدن سریع کانال های ایجاد شده و ریسک پائین
 • دوره نقاهت کوتاه مدت 
 • افزایش ضخامت اپیدرم 
 • افزایش فاکتور های رشد،کلاژن،الاستین

انواع میکرونیدلینگ بر اساس عمق نفوذ سوزن:

میکرونیدلینگ سطحی (جهت جوانسازی اولیه حداکثر تا عمق0.5 میلی متر) روی اپیدرم کانال های ریزی ایجاد می کنند که باعث می شود فاکتور های رشد از کزاتینوسیتها آزاد شده و فعالیت آن ها در اپیدرم افزایش یابد.

میکرونیدلینک عمقی(جهت جوانسازی پیشرفته،اسکارها،استریا و… از عمق 0.5 تا حداکثر 3 میلی متر) فرآیند بهبود زخم موجب میشود کراتینوسیتها و فیبرویلاستها تحریک گردند،که نتیجه آن افزایش فعالیت TGP-B3 و افزایش رشد و نمود سلول های اپیدرم،حکلاژن،الاستین و گلیکوز آمین گلیکان می باشد.

درمان اسکار،شیوه ای نوین و جالب معرفی می نمیاد.با این روش،بافت اسکار ها نرم ترشده،سفتی و حالت کشیدگی آن ازبین می رود و غیوب ظاهری آن کاهش می یابد.

با میکرونیدلینگ بهبودی آشکار است.

براساس تحقیقات علمی ایجاد کانال های ریز بر روی پوست و متعاقبا وارد کردن یک ماده دارویی به داحل آن،رویکردی نوین در حوزه جوانسازی پوست به شمار می رود.

هیالورونیک اسید،کمبود طبیعی آب بدن و کلاژن را جبران می نماید.

نتایج این بلافاصله قابل مشاهده نیست،اما بعد از چند جلسه انجام میکرونیدلینگ بهبود نواحی مورد درمان کاملا مشهود است.